Fredag d. 21. november var en særlig dag på Salem - Diakonissestiftelsens plejehjem i Gentofte.
Her kunne ledelse og personale nemlig fejre afslutningen på en spændende uddannelsesrejse med overrækkelse af diplomer for at have gennemført Affectums VækstKULTUR-forløb.
Gennem fem år har Plejehjemmet Salem arbejdet målrettet på at styrke fællesskabet, samarbejdet, trivslen samt fokus på kerneopgaverne – til gavn beboere, pårørende og det samlede personale.
Forstander Helle Staudt fortæller, at både ledelse og medarbejdere har fået nye vigtige indsigter og værktøjer, som er med til at skabe godt samarbejde og psykologisk tryghed for alle i huset: ”Det er en stor indsats, som alle har ydet, og vi er kommet utrolig langt. Det er godt gået af hele personalet, der er gået til processen med fagligt og medmenneskeligt engagement.”
Læs mere om Plejehjemmet Salem her.