Kontakt Diakonissestiftelsen

Her kan du finde kontaktinformationer til de enkelte afdelinger på Diakonissestiftelsen.

Direktionen

+45 60 11 17 98 (sekr.)
direktionen@diakonissen.dk

Telefontid: kl. 9.00-14.00

Byggeri og udvikling

+45 60 11 17 83
hnmo@diakonissen.dk

Mere om Diakonissestiftelsens udviklingsplan

Børnehuset Louisegården

+45 38 38 47 01
Louisegaarden@diakonissen.dk 

Mere om Louisegården

 

Børnehuset Marthagården

+45 38 38 43 41
Marthagaarden@diakonissen.dk 

Mere om Marthagården

Diakonissestiftelsens Hospice

+45 38 38 49 49
hospice@diakonissen.dk

Telefontid: Alle hverdage kl. 8.00-15.30

Mere om hospice

Det Udgående Hospiceteam

+45 38 38 49 50
dut@diakonissen.dk

Telefontid: Alle hverdage kl. 8.00-15.30

Mere om Det Udgående Hospiceteam

Diakonissestiftelsens Hjemmepleje

+45 38 38 45 00
dst-hjpl@diakonissen.dk

Telefontid: Alle hverdage 9-15. Hvis det haster, kan du ringe allerede fra kl. 7.00.

Flere kontaktinformationer

Ejendomme

Facility Management

+45 38 38 43 00
fm@diakonissen.dk

Telefontid: tirsdag og torsdag ml. kl. 9-11

Nødtelefon (hele døgnet): +45 29 26 65 22

Mere om Ejendomme

Udlejning

+45 38 38 42 70
udlejning@diakonissen.dk

Mere om udlejning

Forstanderinden

+45 38 38 41 14
smpp@diakonissen.dk

Frivillighed

+45 38 38 41 52
frivillighed@diakonissen.dk

Hvide og Gule Hus

+ 45 39 98 49 40
thpt@gentofte.dk

Telefontid: Hverdage kl. 10-16, tirsdag og torsdag til kl. 20

Mere om Hvide og Gule Hus

IT

+45 38 38 48 48
helpdesk@diakonissen.dk

Telefontid: mandag-fredag kl. 8.00-15.00.

Kommunikation 

+45 29 91 29 87
kommunikation@diakonissen.dk

Se pressekontakt og nyheder

Køkken- og Konference

+45 28 92 42 65
konference@diakonissen.dk

Mere om Konference- og mødelokaler

Ledelsessekretariat

+45 60 11 17 97
mefj@diakonissen.dk

Loppeshoppen

Hjørneloppen

+45 38 38 41 91

Se åbningstider

Kælderloppen

+45 38 38 41 92

Se åbningstider

Loppeshoppens værksteder

frivillighed@diakonissen.dk

Se åbningstider

Lønkontoret

+45 38 38 42 30
hnnd@diakonissen.dk

Plejehjemmet Salem

+45 39 98 86 50
salem@gentofte.dk

Mere om plejehjemmet

Plejehjemmet Søster Sophies Minde

+45 38 38 46 13
hmmo@diakonissen.dk

Mere om plejehjemmet

Aflastningsophold på Søster Sophies Minde

+45 28 35 37 53 eller +45 38 38 46 42 
aflastningsophold@diakonissen.dk

Telefontid: Alle hverdage kl. 8.00-16.00

Mere om aflastningsophold

UddannelsesCenter Diakonissestiftelsen

Professionsbachelor i Kristendom, Kultur og Kommunikation

+45 38 38 44 00
3k@ucdiakonissen.dk

Telefontid: Alle hverdage kl. 8-10 & 13-15

Flere kontaktinformationer

Professionsbachelor i sygepleje


+45 38 38 44 00

sygeplejerske@ucdiakonissen.dk

Telefontid: Alle hverdage kl. 8-10 & 13-15

Flere kontaktinformationer

Social- og Sundheds-uddannelserne


+45 38 38 44 00
sosu@diakonissen.dk

Mere om uddannelserne

Økonomi

+45 38 38 49 24
bogholderiet@diakonissen.dk

Øvrige henvendelser

+45 38 38 41 00
info@diakonissen.dk

Telefontid: 8.30-15.00